8 sty 2017

"Ostatnia noc jej życia" Maureen Jennings


Za oknem mroźnie i biało! W końcu mamy zimę. Przedstawię Wam dziś książkę, która również jest osadzona w zimowych realiach, ale dzieje się ponad 100 lat temu. Ostatnia noc jej życia to pierwsza z siedmiu książek o działającym w Toronto Detektywie Murdochu.

Zimą 1895 roku Murdoch ma do rozwikłania zagadkę śmierci młodej służącej, którą znaleziono nagą i zamarzniętą na jednej z ulic.

W czasach telefonów na korbkę, epidemii gruźlicy i okradania z ubrań ciał leżących na ulicach, przeprowadzenie śledztwa wcale nie jest takie proste. Ówczesna technika nie pozwala na sprawdzenie zapisów z kamer, zbadanie śladów DNA lub odcisków palców. Co prawda ostatnia metoda jest już w fazie eksperymentalnej, ale nie dotarła jeszcze do Toronto. Dlatego detektyw William Murdoch musi się wykazać spostrzegawczością, łatwością łączenia faktów oraz znajomością ludzkiej psychiki. Stosuje on metody, których nie rozumieją jego koledzy z policji.

Największą zaletą Ostatniej nocy jej życia jest osadzenie w 1895 roku. W oczy rzuca się klimatyczna atmosfera wielkiego miasta z tamtych lat. Maureen Jennings tłem swojej powieści uczyniła mroźne i pełne śniegu Toronto, wiarygodnie ukazując panujące wtedy realia oraz różnice społeczne między biednymi a bogatymi.
"Nie trzeba się bać zmarłych, ale żywych"
Trzonem każdego kryminału jest zbrodnia. Nie udało mi się przewidzieć przed zakończeniem przyczyn śmierci młodej służącej, a akcja ze strony na stronę robiła się coraz bardziej wciągająca. Autorka zachowała również równowagę między obyczajowym wątkiem życia prywatnego Murdocha, a rozwiązywaną przez niego sprawą. Oczywiście ten drugi wątek dominuje. Język powieści jest przyjemny w odbiorze, dostosowany do realiów XIX wieku, ale pozbawiony archaizmów. Wydawnictwo Oficynka zadbało o estetyczne wydanie, z grafikami poprzedzającymi każdy rozdział.


Ostatnia noc jej życia zawiera wszystkie elementy, których oczekuję od dobrego kryminału. Interesującą zbrodnię, której wyjaśnienie nie jest znane aż do samego końca, charakterystycznego detektywa oraz estetyczne wydanie. Ponadto przedstawia wiarygodnie realia XIX wieku, zawierając w sobie wiele ciekawostek na temat ówczesnego życia. Każdy miłośnik kryminałów i nie tylko, będzie zadowolony.

Detektyw Murdoch:
Ostatnia noc jej życia | Pod gwiazdami smoka | Biedny Tom już wystygł | Spuśćmy psy | Dziecko nocy

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Oficynka. 

Ostatnia noc jej życia Maureen Jennings, tytuł oryginału: Except the Dying, przekład: Anna Sawicka Chrapkowicz, Wydawnictwo Oficynka 2010, 307 stron, 1/7

Pisała dla Was Onlypretender z bloga Wyznania uzależnionej od... książek.

2 komentarze:

  1. Zapowiada się ciekawie

    Pozdrawiam Agaa
    http://ilovetravelingreadingbooksandfilms.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Słyszałam już kiedyś o tym cyklu i chętnie bym się z nim zapoznała. Mam nadzieję, że kiedyś wpadnie w moje łapki :)

    OdpowiedzUsuń

© Kordelia| WioskaSzablonów | X | X | X |.